زنان / جوانان

از آنجا که زنان در جامعه مرد سالار چون افغانستان از حقوق اساسی سیاسی و اجتماعی لازم برخوردار نیستند تیفا از بدو تاسیس تا اکنون تلاش های فروان را برای احیاء برابری جنسیتی و کاهش نا برابری ها انجام داده است.

بناً تیفا تا اکنون چندین پروژه ء نتیجه محور را که نقش واقعی زنان را در جامع تبارز بدهد را راه اندازی کرده و برنامه های آگاهی دهی برای شهروندان را نیز برای شناخت حقوق اساسی سیاسی و اجتماعی زنان راه اندازه کرده که موثریت های لازم را در پی داشته است.

جوانان نیز عنصر اساسی برای شگوفایی یک جامعه پنداشته می شوند و 65 درصد از اعضاء  تیفا را جوانان تشکیل میدهد که برای روی کار آمدن این قشر نیز تیفا تلاش های فراوان را انجام داده است.

مناظره جوانان – صلح و انتخابات.
 این مناظره توسط بنیاد انتخابات شفاف افغانستان و جوانانی که از ولایت های مختلف کشور دعوت شده بودند، تا بتوانند پیرامون موضوع داغ روز, صلح و انتخابات تبادل نظر کنند.
این مناظره یک آغاز متفاوت در افغانستان است که بنیاد انتخابات شفاف افغانستان افتخار راه اندازی آنرا دارد.
این مناظره توسط شبکه جهانی آریانا نیوز نشر گردید.
جلسه گفت و شنود اجماع زنان جوان در کابل با حضور داشت محترم شکرالله مشکور کمیشنر کمیسیون مستقل حقوق بشر، زهره نورزوی وکیل منتخب پارلمان، نوریه حقنگر کارشناس امور زنان اداره امور و اعضای اجماع زنان جوان برگزار گردید که بر روی مشکلات فراراه مشارکت سیاسی زنان جوان بحث صورت گرفت و در نتیجه پیشنهاداتی برای پیگیری از جانب مهمانان و مسئولین بلند پایه با اعضای اجماع زنان ارایه گردید.
هیات رهبری بنیاد انتخابات شفاف افغانستان به روز پنجشنبه مورخ ۱۷ دلو ۱۳۹۸ با نمایندگان احزاب سیاسی جلسه برگزار کردند.
تیفا در نظر دارد تا در چهار زون کشور یک سری برنامه های آموزشی را برای اعضای زن احزاب راه اندازی کند.
نمایندگان احزاب سیاسی از این اقدام تیفا استقبال کرده خواستار برگزاری چنین برنامه ها در 34 ولایت کشور شدند.
بنیاد انتخابات شفاف افغانستان (تیفا) به تاریخ ۳۰ سنبله ۱۳۹۸ طی محفل باشکوه ۱۰ تن از جوانان برتر سال را که طی یک روند شفاف و عادلانه انتخاب گردیده بودند، معرفی نموده و از تمام زحمات و تلاش های ایشان اظهار سپاس و قدردانی نمودند.‎
جوانان بیش از 68 در صد جامعه امروزی ما را تشکیل داده و در صورتی که نقش خویش را به صورت درست و آگاهانه ایفا نمایند میتوانند بوجود‌ آورنده انقلاب های فکری،اجتماعی و اقتصادی در جامعه گردند.
اجماع زنان جوان، امروز مورخ ۲ جدی ۱۳۹۸ در کابل گرد هم آمدند تا، آمادگی های خویش را بر روی دیالوگ هایی که در آینده با نمایندگان نهادهای حکومتی بر روی افزایش مشارکت سیاسی و اجتماعی زنان خواهند داشت، تکمیل نمایند.
این زنان جوان برای تغییر سرنوشت خود و دیگر زنان، مبارزه و دادخواهی مینمایند
به تاریخ ۴ ماه جدی ۱۳۹۸ اجماع زنان جوان تیفا در ولایت ننگرهار طی جلسه مشورتی خویش توانستند اولویت های دادخواهی برای افزایش مشارکت سیاسی زنان را شناسایی نموده و برای هدف بزرگشان که همانا افزایش مشارکت سیاسی و اجتماعی زنان میباشد یک گام دیگر بردارند.
این زنان جوان برای تغییر سرنوشت خود و دیگر زنان، دادخواهی و مبارزه میکنند.
بنیاد انتخابات شفاف افغانستان(تیفا) به عنوان بزرگترین نهاد ناظر مسلکی و ملی بر انتخابات، یافته های نظارتی خود را سه شنبه 23 میزان 1398 از نقش نیروی های امنیتی افغانستان در برگزاری انتخابات ریاست جمهوری از طریق رسانه های همگانی با مردم افغانستان شریک ساخت.
تیفا یافته های نظارتی خود را از کارکردهای نیروی های امنیتی در تامین امنیت و ایجاد فضای امن در روز انتخابات، با حضورداشت جنرال مسعود اندرابی سرپرست وزارت امور داخله، شماری از مقام های ارشد این وزارت، اعضای مجلس نمایندگان، فعالان احزاب سیاسی، نماینده های ارشد رسانه ها، اعضای سکتور خصوصی و اعضای جامعه مدنی از طریق برنامه نشر زنده سه شبکه تصویری معتبر، تلویزیون ملی، آریانا نیوز و طلوع نیوز و پوشش خبری رسانه های ملی و بین المللی با مردم افغانستان شریک ساخت.
اقای ایوب زاده ساختارهای امنیتی را ستون فقرات حکومت داری خوب خواند و تاکید نمودند که هیچ سیاستمدار حق مداخله و سو استفاده از ساختارهای امنیتی را نداشته و باید نیروهای امنیتی توسط تمام نهادها، سیاستمداران و شهروندان عادی مورد حمایت قرار بگیرند.
در همین حال جنرال مسعود اندرابی سرپرست وزارت امور داخله ج.ا.ا نگرانی های تیفا را پیش از انتخابات برای تامین امنیت، بجا خوانده از این نهاد ملی سپاسگزاری کرده و وعده همکاری بیشتر در تامین امنیت را برای مردم دادند. آقای اندرابی افزود که پولیس افغانستان در حال تغییر است و هر روز مسلکی تر می شود.
از سویی هم غلام حسین ناصری نماینده مردم کابل در مجلس نمایندگان از کارکردهای تیفا به عنوان یک نهاد ناظر ملی در انتخابات ها قدر دانی کرده تاکید کرد تا پولیس ملی همانند انتخابات ریاست جمهوری 6 میزان برای تامین امنیت همیشه باید آمادگی کامل داشته باشند.
گفت و شنود میان زنان و جوان و مسئولین بلند پایه، پیرامون مشارکت سیاسی زنان: تیفا به منظور افزایش مشارکت زنان در نهادهای دولتی و دادخواهی برای اشتراک زنان جوان در سطح تصمیم گیری جامعه، برنامه گفت و شنود میان مسئوولین حکومتی و زنان جوان در ولایت بلخ برگزار نمود. اشتراکنندگان در رابطه به وضعیت مشارکت زنان بحث مفصل و همه جانبه نمودند و مسئولین که در برنامه اشتراک نموده بودند راهمکارهای لازم در رابطه به تقویت نقش زنان را به اجماع جوان پیشکش نمود. 
تقدیر از کارکرد پولیس ملی بخاطر تامین امنیت انتخابات ریاست جمهوری 1398 از سوی بنیاد انتخابات شفاف افغانستان
بنیاد انتخابات شفاف افغانستان برنامه ی همسو با انتخابات را در 12 ولایت افغانستان پیش از انتخابات ریاست جمهوری 1398 راه اندازی کرد، تا خواست های اقشار مختلف جامعه از نامزدان ریاست جمهوری را دریابد و راه را بر این باز کند که نامزدان چی برنامه ها که مطابق به خواست اکثریت مردم افغانستان است را در پیش گیرند.
تیفا این برنامه ها را در قرار داد که با تلویزیون جهانی آریانا نیوز داشت به نشر رسانیده و نتیجه خیلی موثر در رابطه به انعکاس خواست مردم به همراه داشت.
تیفا متعهد است تا برای بلند بردن آگاهی عامه به ویژه در بخش انتخابات کارهای موثر و عملی را انجام دهد.